Dzisiaj mam dla Was odrobinę luźniejszy temat. Porozmawiamy o tym jak wygląda wizyta w naszym gabinecie, jak pracujemy, co uważamy za słuszne oraz jak w mojej opinii powinna wyglądać kompletna wizyta.

Nasz gabinet Fizjoterapii znajduje się przy ulicy Dobrej 37 w Poznaniu. To parter domu jednorodzinnego, gdzie do dyspozycji mamy kilka przestronnych pomieszczeń. Sama okolica to bardzo przyjemne osiedle, wiosną czy latem kwitnące drzewa i krzewy zdecydowanie dobrze nastrająją nas do pracy.

Podstawowe informacje

Jeśli chcesz umówić się do nas na wizytę, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z aplikacji Booksy! (zdecydowanie polecamy, bo wygoda rezerwacji jest nieporównywalna z innymi rozwiązaniami, a do tego trzeba zaznaczyć, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się Polskich firm na świecie). Oczywiście jeśli przed wizytą potrzebujesz krótkiej konsultacji, zawsze możesz do nas zadzwonić, napisać i porozmawiać o swoim problemie. Pamiętaj tylko, że nie mamy prywatnej rejestracji i wszystkie telefony odbieramy sami – wiąże się to z tym, że nie zawsze możemy odebrać, ponieważ w gabinecie całą uwagę poświęcamy pacjentowi i nie lubimy przerywać terapii!

Jeśli już uda Ci się znaleźć odpowiedni dla siebie termin wizyty to nie pozostaje nic innego jak przygotować się do tego spotkania. Co powinieneś zrobić przed pierwszą wizytą?

  1. Przemyśl z czym masz problem, jeśli Twoje dolegliwości są skomplikowane i rozbudowane to możesz nawet wszystko zapisać na kartce i przyjść z nią do gabinetu.
  2. Przypomnij sobie wszystkie urazy jakich doznałeś przez całe swoje życie. Nawet niepozorne skaleczenie stopy, ugryzienie przez psa czy uderzenie w głowe może mieć wpływ na ból kręgosłupa, który męczy Cię od miesięcy
  3. Zabierz ze sobą wygodną odzież. Podczas diagnostyki czy terapii prawdopodobnie będziesz musiał/a odkryć większość swojego ciała, dobrze jeśli uda Ci się zrobić to sprawnie i komfortowo.
  4. Jeśli uprawiasz jakiś sport – przynieś ze sobą obuwie z jakiego korzystasz. Przynieś lub pokaż w telefonie również swój plan treningowy – odpowiednie zarządzanie obciążeniem treningowym ma ogromny wpływ na kontuzje i urazy a analiza Twoje planu pozwoli nam odnaleźć faktyczną przyczynę Twoich dolegliwości.
  5. Przygotuj swoją dokumentację medyczną – badania obrazowe, dotychczasowe choroby, badania krwi czy prowadzone leczenie.
  6. Przed wizytą powstrzymaj się od obfitych posiłków. Część z terapii kończy się na „grzebaniu” w brzuchu w ramach elementów terapii wisceralnej
  7. Jeśli nie masz z kim zostawić małego dziecka – nie martw się, nasz gabinet przetrwał wizytę nie jednego bombla więc spokojnie możesz zabrać ze sobą małego towarzysza, z pewnością znajdziemy mu jakąś zabawe

Pamiętaj, jeśli nagle zmienią Ci się plany i wiesz, że nie będziesz mógł przyjść na wizytę to poinformuj nas jak najszybciej. O wizycie nie powinieneś zapomnieć ponieważ Booksy wysyła powiadomienie SMS na 24h przed zaplanowanym spotkaniem.

Miej na uwadze, że czasem kolejka na wizytę wynosi od tygodnia do nawet półtora miesiąca, więc jeśli coś Ci wypadnie koniecznie daj możliwość skorzystania innym z pomocy bądź pozwól nam ułożyc grafik tak, abyśmy mogli szybciej wrócić do naszych rodzin po pracy, nie marnując czasu czekając na pacjentów – widmo.

Przebieg wizyty u fizjoterapeuty

Jak zaczyna się wizyta? Od Twojego przyjścia. Bądź 5-10 minut wcześniej, możesz poczekać w naszej poczekalni, gdzie czeka na Ciebie dystrybutor z wodą, branżowe magazyny czy po prostu możliwość skorzystania z toalety. Jeśli masz ochotę na kawę/herbatę – poinformuj nas, z chęcią Ci ja przygotujemy.

Wizyty staramy się rozpoczynać punktualnie, jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i czasem musimy wydłużyć terapię. W związku z tym poczekaj przed gabinetem na wezwanie. Zazwyczaj opóźnienia nie przekraczają 2-5 minut, jeśli jednak zdarzy się, że będziemy potrzebowali więcej czasu to poinformujemy Cię o tym. Jeśli chcesz oszczedzić odrobinę czasu – możesz przebrać się już w toalecie.

Po wezwaniu do gabinetu przywitamy się oraz przede wszystkim wypełnimy obowiązkową dokumentację medyczną. Niektórzy pacjenci dziwią się, że wypytujemy ich o szczegółowe dane osobowe czy zgody – tutaj pragnę przypomnieć, że wizyta u fizjoterapeuty jest korzystaniem z prawnie uwarunkowanego świadczenia zdrowotnego. To nie jest relaksacyjny masaż a pełnoprawna działalność lecznicza i jednym z naszych obowiązków jest rzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej, która musi zawierać adres zamieszkania, numer PESEL, wywiad chorobowy czy podpisane zgody. Od 15 kwietnia 2020 roku mamy obowiązek prowadzenia dokumentacji elektronicznej, więc w okresie przejściowym wszystko wprowadzamy zarówno do karty pacjenta papierowej jak i elektronicznej. Bez obaw, korzystamy z certyfikowanego oprogramowania stworzonego przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów – Twoje dane są chronione w taki sam sposób jak w przychodni czy szpitalu, a nawet lepiej, bo dostęp do nich ma praktycznie tylko jedna osoba.

fot. Joanna Karc

Wywiad – pierwszym etapem wizyty jest zebranie jak najbardziej dokładnego wywiadu i wprowadzenie go do dokumentacji. Wypytamy cię o rozmaite kwestie dotyczące ogólnego zdrowia, Twoich dolegliwości czy trybu życia. Porozmawiamy o Twoich potrzebach oraz możliwościach terapi. Warto zwrócić uwagę, że jest to kluczowa część naszego spotkania od której zależy dalszy przebieg. Zazwyczaj trwa ona od 5 do 15 minut, na pierwszej wizycie zawsze bliżej 15 minut niż 5, jednak w zależności do przypadku może znacznie się przedłużyć. Nie traktuj tego jako przykry obowiązek i stratę czasu. Dobra rozmowa i diagnostyka jest wiele więcej warta niż bezmyślne masowanie przez całą wizytę.

Badanie i diagnostyka – kolejnym etapem jest przeprowadzenie odpowiednio dopasowanego badania oraz testów diagnostycznych. W zależności, do którego terapeuty sie umówisz może przebiegać różnie, ponieważ korzystamy z różnych metod i podejść terapeutycznych. W moim przypadku wygląda to mniej wiecej tak:

  1. Badanie posturalne oraz ocena wizualna
  2. Ocena chodu/biegu, ruchów prowokujących ból
  3. Badanie palpacyjne – oceniamy jakość i ilośc ruchu w poszczególnych częściach ciała. Przesuwalność tkanek oraz ich napięcie poprzez delikatną palpację. Sprawdzam potliwość ciała w różnych rejonach, strukturę i ciepłotę skóry
  4. Badanie zakresów ruchu w poszczególnych stawach – sprawdzamy przede wszystkim okolice, które moga wpływać na dolegliwości bólowe
  5. Badanie reaktywności nerwowo-mięśniowej – oceniam kondycję układu nerwowego, reakcje mięśni na opór oraz ich siłę
  6. Dodatkowe testy diagnostycze/prowokacyjne – w zależności od przebiegu wcześniejszych etapów diagnostyki, dobieramy odpowiednią baterię testów potwierdzających lub negujących postawioną hipotezę

Badanie i diagnostyka podczas pierwszej wizyty może trwać od 5 do nawet 30 minut.

Przedstawienie planu terapi – po przeprowadzonym badaniu zawsze staram się w kilku zdaniach opisać pacjentowi co udało mi się ustalić oraz jaka jest moja propozycja terapii. Jeśli pacjent wyraża zgodę na konkretne działania to zabieramy się do pracy

Terapia wstępna – podczas pierwszej wizyty zazwyczaj nie ma już dużo czasu na rozbudowaną terapię ponieważ wykorzystaliśmy go na rzetelne wykonanie poprzednich etapów. Podczas wstępnej terapii skupiam się przede wszystkim na prostych rzeczach, które mogą szybko zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta oraz umożliwić mu ulubiony ruch. Dzięki temu, że pacjent nie otrzyma dużo zróżnicowanych bodźców będziemy również wiedzieli czy postawiona hipoteza terapeutyczna jest trafiona i wskaże nam to dalszą drogę.

Uzupełnienie dokumentacji, walidacja, autoterapia – ostatnim etapem wizyty jest uzupełnienie dokumentacji medycznej o opisanie wykonanej terapii i reakcji na nią. Jeśli jest możliwość ponownie poddajemy ciało kilku testom aby sprawdzić czy już bezpośrednio po wizycie nastąpiła jakaś poprawa. Jeśli leczenie tego wymaga pacjent na koniec otrzymuje proste ćwiczenia do domu, które wykonywane regularnie poprawią jego samopoczucie. Na sam koniec przedstawiamy zalecenia dotyczące ogólnego zachowania i ustalamy termin kolejnych wizyt.

W kwestii autoterapii mam dla Ciebie świetny prezent – jeśli zapiszesz się do mojego newslettera to z automatu otrzymasz ebook o tym jak wykorzystać rolowanie w regeneracji i domowej terapii, pełen ciekawej teorii oraz sfotografowanej praktyki z uwzględnieniem najważniejszych elementów

Otrzymaj plan na poprawę VO2Max, za darmo!

Sprawdź plan wykorzystujący różne metody treningów VO2Max (HIIT, SI, FSI, DHIT) i popraw swoją maksymalną wydolność tlenową.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu obsługi newslettera oraz zapoznałem się z polityką prywatności Polityka Prywatności

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Po wizycie zazwyczaj, jesteśmy z pacjentem w kontakcie telefonicznym prosimy o regularny feedback co kilka dni i na bieżąco podejmujemy dalsze decyzje.

Oczywiście są różne dolegliwości, niektóre bardzo proste, nie wymagają rozbudowanej diagnostyki, krótka jednorazowa wizyta potrafi pomóc w 100% a zadania autoterapi pozwoli na uniknięcie ponownego pojawienia się problemu. Jednak większość przypadków wymaga zazwyczaj minimum 3-4 spotkań w gabinecie. Pamiętaj, że im wcześniej do nas trafisz, tym prawdopodobnie rzadziej będziesz musiał przychodzić!

Jedna wizyta zazwyczaj trwa od 45 do 60 minut. Pamiętaj aby nigdy nie mieć żalu do swojego terapeuty że wizyta trwała krócej – po pierwsze, płacimy za terapię a nie jej czas. Po drugie, to terapeuta wie co bedzie w danym momencie dla Ciebie najlepsze, jeśli stwierdzi, że nie powinien więcej dzisiaj zrobić to prawdopodobnie ma do tego podstawy. Znacznie gorsze w skutkach może być przebodźcowanie pacjenta niż nieodpowiednia ich ilość.

Przebieg leczenia u fizjoterapeuty

Oczywiście cały proces leczenia różni się w zależności od tego z jakim problemem do nas trafisz. Nie mniej jednak plan terapi rządzi się pewnym schematem, który w moim przypadku wygląda mniej wiecej tak:

  1. Pierwsz wizyta – wywiad, badanie, terapia mająca na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych i umozliwienie ruchu czy aktywności fizycznej
  2. Zmniejszenie dolegliwości bólowych, pozbycie się napięć oraz przywrócenie odpowiedniej reaktywności nerwowo-mięśniowej – ten etap zaczyna się już na pierwszej wizycie i jest kontynuowany do skutku. Zazwyczaj skupia sie w obrębie terapii manualnej, suchego igłowania i prostej terapii ruchowej. Działam przede wszystkim w oparciu o przebieg taśm mięśniowo-powięziowych i łańcuchów kinematycznych. To dlatego jeśli masz dolegliwości w obrębie biodra, zajmuje się zarówno stopą, kolanem, biodrem i odcinkiem lędźwiowym. Staramy się szukać przyczyn i je eliminować zamiast łagodzić tylko objawy
  3. Przywrócenie funkcji organizmu – jeśli tylko uda się wyeliminować problemy strukturalne – mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, to zabieramy się za przywrócenie odpowiedniego działania organizmu pacjenta. Jeśli w wyniku bólu czy jakiegokolwiek uszkodzenia, ciało musiało wytworzyć sobie odpowiednie adaptacje ruchowe, które nie są już potrzebne to za pomocą odpowiednich ćwiczeń eliminujemy je, edukujemy ciało w kierunku nowego sposobu funkcjonowania. Zazwyczaj nie są to bardzo intensywne treningi, jednak z boku moga wyglądać na dziwne i niepotrzebne. Zdarza się, że takim ćwiczeniem jest np. wodzenie wzrokiem za konkretnym przedmiotem podczas wykonywania przysiadu czy zwykłego chodu.
  4. Prehabilitacja i trening – ostatnim etapem dobrego procesu leczenia jest wprowadzenie odpowiedniego treningu, który będzie miał za zadanie wzmacniać osłabione struktury, które mogą powodować nawrót dolegliwości. To również czas na przepracowanie wzorców ruchowych, adaptacje tkanek do konkretnego obciążenia. Ten etap zazwyczaj jest skrupulatnie zaplanowany, z uwzględnieniem obciążenia jakiemu organizm jest poddany, speriodyzowany i zindywidualizowany pod pacjenta.

Po całym procesie terapeutycznym, pacjent otrzymuje oczywiście indywidualne zalecenia do dalszej pracy we własnym zakresie.

W trakcie, na bieżąco poddajemy pacjenta walidacji, sprawdzając ponownie wynik niektórych testów, porównując posturę ciała czy analizując dokumentację medyczną.

Ile to wszystko trwa? To może być kilka wizyt a może być kilkadziesiąt. Nie ma reguły, wszystko zależy od konkretnego przypadku i tego jak zaangażuje się pacjent. Jeśli wykonujesz wszystkie zalecenia regularnie i systematycznie, stosujesz się do wskazówek i nie ukrywasz przed nami istotnych rzeczy – to z pewnością wszystko pójdzie szybciej.

Od siebie zaznaczę jedno, mimo iż, niektórym pacjentom może wydawać się że jak fizjoterapia poszła szybko i sprawnie to znaczy że była dobra to sam uważam odrobinę inaczej. Tak naprawdę mało kto z nas ma proste, nieskomplikowane problemy i zadbane ciało, niestety, takie są fakty. Jeśli chcemy przeprowadzić dobrą terapię, to nie powinniśmy skupiać się jedynie na szybkim pozbyciu dolegliwości ale również zająć się zminimalizowaniem ryzyka ich powrotu, dlatego schemat: wywiad, badanie, terapia w stanie ostrym, łagodzenie bólu, poprawa/przywrócenie funkcji i na końcu prehabilitacja i trening uważam za najskuteczniejszy sposób pracy!

Co poza samą fizjoterapią?

Tak się składa, że na Dobrej 37 oferujemy odrobinę więcej niż samą terapię w gabinecie. Znajdziesz u nas możliwość wykonania badań wydolnościowych pod okiem Marcina Kęsego, możesz zapisać się na warsztaty edukacyjne (Warsztaty rolowania czy Zapobieganie kontuzjom w sportach wytrzymałościowych), osobiście prowadze również treningi personalne i motoryczne 1 na 1 na naszej sali treningowej, wykonujemy również analizę biegu oraz kilka innych ciekawych usług. Wszystkie znajdziesz na naszym profilu Booksy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *