JAK ZACZĄĆ TRENOWAĆ?
______
WSTAĆ I IŚĆ NA TRENING
ba dum tss…

A tak na poważnie to…

Dzisiaj mam kilka drobnych obserwacji. Z racji, że wrzesień i październik to dla mnie zawsze dość intensywny okres pod względem pracy z podopiecznymi (rozpoczynanie nowych współprac, podsumowanie dotychczasowych) to staram się ułatwiać sobie pracę i szukać nowych ciekawych rozwiązań. Dzisiaj szybka odpowiedź na pytanie, co powinno być na Waszej liście przedsezonowych obowiązków.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ZANIM ZACZNIECIE TRENOWAĆ?

✔️ BADANIA KRWI (przynajmniej podstawową morfologię, badanie ogólne moczu, CRP. Jeśli masz możliwość, wykonaj pełen profil tarczycowy, wątrobowy, lipidogram i hormonalny)
✔️ EKG (SPOCZYNKOWE/WYSIŁKOWE) – zaczynamy od EKG spoczynkowego, optymalnie jest wykonać również badanie wysiłkowe EKG. Nawet nie wiecie ilu ludzi mających problemy z serduchem ciężko trenuje i naraża swoje życie i zdrowie
✔️ WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY (np. w Fizjoterapia Biegacza ^^) – sprawdź czy Twoje ciało jest gotowe na kolejne wyzwania.
✔️ BIKEFITTING / OCENA TECHNIKI BIEGU -idealna inwestycja w kolejne sezonu. Wspaniałem narzedzie diagnostyki ruchowej

To 3 obowiązkowe punktu każdego sportowca, niezależnie czy trenujesz sam czy z trenerem.

Co robię ja – jako trener?


Poza wysłaniem moich podopiecznych na powyższe badania dorzucam

✔️ ANALIZA DOTYCHCZASOWEJ PRACY. Na chłodno, na spokojnie, z krótkim podsumowaniem i wspólnym omówieniem
✔️ ANKIETA – u mnie podstawa podstaw. Każdy zawodnik otrzymuje do wypełnienia dość szczegółową ankietę poruszającą tematy od warunków życia rodzinnego, przez motywacje po ankietę medycyny sportowej
✔️ BADANIA WYDOLNOŚCIOWE / TESTY DROGOWE – zazwyczaj jeden z ostatnich etapów mający na celu rozpoznanie mocnych i słabych stron, obszarów nad którymi musimy z zawodnikiem wspólnie popracować.
✔️ PLAN WSPÓŁPRACY – na podstawie powyższych punktów, wspólnie z zawodnikiem określamy nasze ogólne plany na najbliższe 1-5 lat. Dobrze mieć to na papierze, zawsze można wrócić do założeń sprzed 3 lat i zobaczyć czy założone cele zostały już osiągnięte.

Dodatkowo w zależności od potrzeb, sytuacji i możliwości dorzucamy do tego: screening ruchowy, badanie siły mięśniowej, kondycji układu nerwowego, analiza posturalna, ocena i planowanie programu prehabilitacyjnego, ocena poziomu stresu psychofizycznego w życiu codziennym, analiza reakcji zmęczeniowych na prace zawodową, analiza zdolności regeneracyjnych itp.
Staram się być elastyczny i szukać metod do rozwiązywania problemów a nie problemów do metod, które znam. To daje doskonałe pole do usprawnienia procesu treningowego, terapeutycznego, regeneracji.

A TERAZ DWA PYTANIA DO WAS!
1. Co wy robicie na koniec sezonu a co przed rozpoczęciem kolejnego?
2. Jak monitorujecie codzienne zmęczenie i poziom gotowości do treningu? (To pytanie w kontekście kolejnego wpisu, gdzie podzielę się z Wami moim podejściem)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *