Każdy z Was pewnie chce osiągać jak najlepsze wyniki. Jednak aby to osiągnąć nie zawsze wystarczy nam rower i trenażer na zimę! Sprawdź jakie narzędzia treningowe uważam za najbardziej przydatne w naszym treningu:

 1. Urządzenie monitorujące Twój trening – pewnie każdy z nas słyszał o Garminach, Polarach, Mio itd. nie każdy jednak jest przekonany do tego typu urządzeń, ja jednak uważam, że oprócz kontroli wysiłku za pomocą subiektywnych odczuć warto uzupełnić to przynajmniej o pomiar tętna a najlepiej pomiar mocy! Ułatwi to trening szczególnie początkującym kolarzom. Najlepsze są urządzenia dzięki którym można przeanalizować wykresy i wartości po skończonym treningu.
  Garmin Edge 520-3.jpg

 2. Foam Roller – czyli popularnie zwany wałek. Od niedawna sam używam Rollera i uważam to za ogromnie przydatne narzędzie w treningu kolarskim, biegowym i siłowym. Czym są te wałki? to uniwersalne przyrządy do automasażu, łagodzenia napięcia i prewencji przed kontuzjami. Jego wielkość, rodzaj i twardość warto dobierać do indywidualnych potrzeb.
  standard-czarno-bialo-niebieski
 3. Mata! Przed chwilą pisałem o rolowaniu, w większości ćwiczeń z rollerem znajdujemy się na podłodze, warto pod siebie wrzucić coś co odizoluje nad od podłogi lub gruntu. Przyda się również do rozciągania i ćwiczeń typu Core Stability lub nawet odpoczynku na kwiecistej łące po ciężkim ściganiu.
 4. Piłka gimnastyczna (Fit Ball/Swiss Ball) – ćwiczenia z tego rodzaju piłką wielu kojarzą się z zajęciami w szkołach rodzenia, jednak narzędzie to ma bardzo szeroki wachlarz zastosowania i może być szczególnie przydatna w ćwiczeniach core stability, ogólnorozwojówkach, rozciąganiu lub mobility dla kolarzy i biegaczy.
 5. Drążek – doskonale przyda się przy wzmacnianiu mięśni obręczy barkowej w okolicy której bardzo często dochodzi do kontuzji kolarskich.
  pol_pl_Najdluzszy-drazek-rozporowy-Shaper-Spokey-9194_1.jpg

 6. Dzienniczek treningowy. Przyda się każdemu kto choć trochę planuje swoje treningi, nie ważne czy w formie kalendarza papierowego, kalendarza Google, serwisów typu Garmin Connect czy TrainingPeaks, warto gdzieś zapisywać swoje poczynania, subiektywne odczucia i istotne z punktu widzenia treningu i zdrowia aspekty.
 7. Fitness tracker – niezależnie, czy jako aplikacja w telefonie, jako smartwatch lub zegarek sportowy przyda się każdemu kto lubi kontrolować swoją aktywność fizyczną, dzięki takim wynalazkom możesz skontrolować ilość wykonywanych kroków w ciągu dnia, przybliżoną ilość spalonych kilokalorii. Jednak moim zdaniem najfajniejszą i najbardziej przydatną funkcją jest kontrola snu – dzięki temu doświadczony zawodnik/trener może ocenić wpływ treningu, skuteczność regeneracji itp.
  10532-ab1de2abe42be711dab1ab56d84420a4-1463767154-egux-column-width-inline-1466722866-fJTU-full-width-inline.jpg
 8. Elektrostymulator – to już urządzenie dla tych bardziej zaawansowanych – popularny Compex może przydać się szczególnie podczas regeneracji usprawniając i przyspieszając jej proces.
  compex-wireless.jpg
 9. PowerBands – taśmy lub gumy do ćwiczeń, doskonale nadają się do ćwiczeń uzupełniających, mogą wspomóc również nasze pierwsze kroki na drążku poprzez niewielkie odciążenie przy ruchu podciągania.
 10. Aplikacja MyFitnessPal/Fitatu/FatSecret – co prawda, nie jestem zwolennikiem nałogowego kontrolowania swojej diety, jednak uważam, że warto raz na kilka tygodni w typowy dzień treningowy wprowadzić wszystkie posiłki jakie zjadamy, z racji że w większości opieramy się na jakiś nawykach żywieniowych daje nam to dobry obraz naszego pożywienia i może być sygnałem do wprowadzenia mniej lub bardziej drastycznych zmian. Nie patrzcie tylko na ilość spożytych kaorii, bardzo ważny jest również rozkład makroskładników.

Otrzymaj plan na poprawę VO2Max, za darmo!

Sprawdź plan wykorzystujący różne metody treningów VO2Max (HIIT, SI, FSI, DHIT) i popraw swoją maksymalną wydolność tlenową.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu obsługi newslettera oraz zapoznałem się z polityką prywatności Polityka Prywatności

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

I tym sposobem zamykamy podstawową dziesiątkę! Oczywiście są to moje wybory z perspektywy trenera i zawodnika, każdy z Was z pewnością ma własne typy – zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach pod postem.

Tymczasem, kolejny post poświęcę jednej z tych wymienionych rzeczy i szerzej opiszę jego zastosowanie, proste porady, zalety, wady i korzyści jakie może nam przynieść.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *